Header image  

 
 
    Úvod

Wiki

Termín "wiki" označuje typ webových stránek, kde je možné jednoduše přidávat, měnit nebo odebírat obsah (texty, obrázky). Tyto možnosti tedy nemá pouze webmaster, ale každý uživatel (buď automaticky nebo po registraci). Obvyklým typem wiki jsou encyklopedie, a hlavním cílem je tedy kooperace na jejich tvorbě.
První wiki (WikiWikiWeb) vznikla v rámci stránek "Portland Pattern Repository", a jejím tvůrcem byl Ward Cunningham. Jeho cílem bylo vytvořit velice jednoduchou online databázi, která by se dala snadno upravovat a měnit. Mimochodem, slovo "wiki" znamená v havajštině 'rychlý', což přesně vystihuje povahu projektů na bázi wiki: informace lze přidávat téměř neustále, a provedené změny se obvykle projeví ihned. Informace tak mohou být vždy aktuální. Nevýhodou této otevřenosti a editovatelnosti je riziko chyb - ať už nechtěných, nebo i záměrného maření práce ostatních uživatelů. Toto lze částečně kontolovat registrací uživatelů, a kontrolováním (a případným schvalováním či zamítnutím) prováděných změn.
Patrně nejznámější a největší projekt je Wikipedia, obrovská kolaborativní encyklopedie, která je postupně překládána do mnoha světových jazyků. Díky zapojení tisíců uživatelů se Wikipedia stala největší sočasnou světovou uviverzální encyklopedií. Wikipedia vznikla v roce 2001, a v současnosti obsahuje cca 1,5 milionu článků v angličtině (všechny jazykové verze jich mají dohromady přes 4,5 milionu).


Odkazy:
Wikipedia: http://www.wikipedia.org
WikiWikiWeb: http://c2.com/cgi/wiki?FrontPage
Přehled služeb Web 2.0: http://www.go2web20.net