Header image  

 
 
    Úvod

Jay David Bolter

Narozen 17. srpna 1951. Bolter je jednou z uznávaných osobností na poli nových médií. Proslavil se zejména knihou Remediation: Understanding New Media, kterou napsal společně s Richardem Grusinem a kde představili pojem remediace jako způsob jakým nová média přebírají a dále rozvíjejí vlastnosti předchozích médií.
Kromě toho je také autorem úspěšných publikací o počítačích, gramotnosti a kultuře – Turingův muž (Turing´s man, 1986) a Writing Space.
Bolter se nevěnuje pouze teoretickým aspektům nových médií. Jako  jeden z designérů a programátor se podílel na tvorbě StorySpace – softwaru na tvorbu, editaci a publikování hypertextové literatury.
V současnosti působí na Georgia Institute of Technology, kde vyvíjí prostředky pro rozšířenou realitu (Augmented Reality) v projektu DART (Designer´s Augmented Reality Toolkit).

Recenze na knihu Remediation: Understanding New Media: http://english.ttu.edu/Kairos/6.1/reviews/blakesley/remediator.html

Ukázky z knihy Writing Space: The Computer, Hypertext, and the History of Writing: http://www.ibiblio.org/cmc/mag/1995/mar/hyper/jdbcontexts_347.html

Interview s J. D. Bolterem: http://frontwheeldrive.com/jay_david_bolter.html