Header image  

 
 
    Úvod

Vint Cerf

Vint Cerf je nazýván otcem Internetu. Vyrostl v LA. Po absolvování Stanfordské univerzity začal roku 1965 pracovat jako systémový inženýr v IBM na projektu „Snuper Computer,“ jehož cílem bylo vyvinout počítač, schopný vzdáleného spouštění programů na jiných počítačích.
Později se stal členem Network Working Group (NWG), která řešila problémy designu a implementace ARPANETu. NWG vyvinula standardy pro síťovou komunikaci – tzv. protokoly (NCP – Network Control Protocol).
Problémem bylo propojení různých nezávislých sítí, pracujících na odlišných principech přenosu (kabel, satelit, rádio...) a odlišných protokolech. Řešením se ukázalo použití tzv. datagramů. Pakety jsou v nich zapouzdřeny, takže hradlové počítače (propojující jednotlivé sítě) čtou pouze adresu cílového počítače a nikoli obsah paketů. Ten může přečíst až koncový příjemce. Tím je zajištěno propojení různých sítí do velké sítě sítí (dnes Internetu).
Cerf pokračoval ve vývoji tohoto protokolu a roku 1976 se mu podařilo rozdělit jej na dvě části, čímž vznikl dnes známý TCP/IP. Nová část – Internet Protocol – se stará pouze o směrování paketů, zatímco TCP zajišťuje zbylé funkce.
Dnes Vint Cerf pracuje pro MCI WorldCom. Jeho posledním projektem je Interplanetary Network, na němž spolupracuje s NASA. Jedná se o snahu rozšířit Internet do vesmíru.Rozhovor s Cerfem na Lupě

Článek na Hrej.cz

Cerf na Wikipedii

Historie ARPANETu - Network Working Group